Menu

Śródziemnomorze

Śródziemnomorska Dusza

Chorwacja: przewodnik turystyczny

mediterraneum.blox

Dziś Chorwacji ciąg dalszy. Czas to bowiem do zwiedzania doskonały - koniec afrykańskich upałów (choć nadal ciepło) oraz mniej turystów (nie wszędzie, ale jednak), a na dodatek taniej. A więc w drogę!

Chorwacki folk

mediterraneum.blox

Czas wakacyjnych wojaży, przynajmniej dla mnie, niechybnie dobiegł końca. A że wiązał się on w tym roku ze wschodnim wybrzeżem Adriatyku, a dokładniej z Chorwacją, proponuję Wam dziś spędzić choć chwilę z muzyką folk tego kraju.

Tak się złożyło szczęśliwie, że także i spora część moich przyjaciół tego lata za cel podróży obrała sobie ziemie naszych południowych braci. Dzisiejszy wieczór upłynie nam więc na wspomnieniach, którym towarzyszyć będzie muzyka chorwacka i wino - biały pošip i czerwony plavac mali. Nie wiem czy ktoś zdecyduje się sięgnąć po rakiję, wszak jutro niestety poniedziałek. No, chyba że będzie to jedna mała szklaneczka. Živjeli!


Muzyka: Z Grecji do Algierii - poleca nazumi13

mediterraneum.blox

Lubię, gdy mamy wreszcie tę część roku, która sprzyja wieczornemu relaksowi na werandzie. Czasami książka, czasami przyjaciele, zawsze kieliszek wina. Chwilom tym towarzyszą zwykle śródziemnomorskie melodie. 

Dziś udajmy się do Grecji i Algierii. Pomysł to nazumi13, który proponuje nam odprężyć się przy twórczości dwóch uroczych artystek. Pierwsza to Eleftheria Arvanitaki, grecka wokalistka folk. Druga - Souad Massi, algierska piosenkarka łącząca muzykę arabską z innymi gatunkami. Nie wiem jak wam, ale mi podoba się taka podróż z jednego krańca Śródziemnomorza na drugi. Wyjdźmy więc na zewnątrz, wsłuchajmy się w głosy dziewcząt i cieszmy się ciepłym wieczorem.


Yasmin Levy: Sentir

mediterraneum.blox

Yasmin Levy i jej sefardyjskie brzmienia - hiszpańsko-żydowska mieszanka emocji, czerpiąca z andaluzyjskiego flamenco oraz magii Bliskiego Wschodu. Oto, nagrany w 2009 r. w języku ladino, album Sentir. Zamknijcie oczy, wsłuchajcie się w głos artystki oraz dźwięki towarzyszących jej instrumentów i przenieście się na Półwysep Iberyjski oraz do Izraela… jednocześnie.

Carlos Saura - Fados

mediterraneum.blox

Kochacie fado? Jeśli tak, dokument Carlosa Saury będzie dla Was wspaniałą ucztą zmysłów.


© Śródziemnomorze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci